1. Home
  2. Pojebaoo::.
  3. TT- Isle of Man
0

TT- Isle of Man

7
0

Wyścig śmierci

Wyścig Tourist Tophy rozgrywany jest na brytyjskiej wyspie Mann od 1907 roku. Był czas, że zaliczano go do motocyklowych mistrzostw świata FIM, ale został wykreślony w związku z licznymi protestami ludzi, którzy narzekali na brak bezpieczeństwa.

– W dzisiejszych czasach to nie jest już normalny wyścig. Bardziej wyścig śmierci. Wszyscy ci, którzy go ukończą, oddychają z ulgą, że udało im się dotrzeć do mety w jednym kawałku i mogą jeszcze zobaczyć swoich najbliższych. Motocykle są w tych czasach zbyt mocne na wyścigi uliczne. Potraficie sobie wyobrazić, że prowadzicie samochód z prędkością 200 km/h w małej wiosce? – mówi przeciwnik TT Scott Redding, zawodnik MotoGP.

W Tourist Trophy zawodnicy naprawdę igrają z życiem. Na start w tej imprezie decydują się tylko ci najodważniejsi, bo jazda ze średnią prędkością ponad 200 km/h po wąskich ulicach, ciasnych zakrętach, w otoczeniu drzew, murów z granitu, latarni i domów to nie są przelewki. Tutaj nie ma miejsca na błędy.

W sumie wyścig TT pochłonął życie 246 kierowców. A najtragiczniejszy był rok 1970, gdy podczas jednej imprezy zginęło aż sześciu zawodników.

Amatorzy ryzyka

Mimo tych przerażających liczb, to chętnych do startu nie brakuje. Z roku na rok amatorów ryzyka jest coraz więcej. Wszystkich podnieca ta cienka linia pomiędzy życiem a śmiercią.

– Nikt nikomu nie przystawia pistoletu do głowy. Każdy startuje w TT z własnej woli i na własne ryzyko – zaznacza John McGuinnes, który 22 razy triumfował w tej imprezie.

McGuiness ostatnio również uczestniczy w organizacji Tourist Trophy i nowym zawodnikom zawsze proponuje zwrot pieniędzy, jeśli dojdą do wniosku, że im się nie podobało. – Do tej pory nie otrzymałem nawet jednej skargi – zdradza.

Jednym z największych fanów Tourist Trophy jest Conor Cummins. – To najlepszy wyścig na naszej planecie – podkreśla w wywiadach Brytyjczyk. Jego nie odstraszył nawet wypadek, który miał w 2010 roku na wyspie Man. Trafił wtedy do szpitala z licznymi złamaniami rąk, nóg, kręgosłupa oraz przebitym płucem.

Źródło :
https://sportowefakty.wp.pl/

7

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *