1. Home
  2. Podróże
  3. Shanghai Tower (650 metrów)
0

Shanghai Tower (650 metrów)

19
0

Shanghai Tower (chiń.: 上海中心大厦; pinyin: Shànghǎi Zhōngxīn Dàshà) – wieżowiec budowany w dzielnicy Pudong w Szanghaju w bezpośrednim sąsiedztwie Jin Mao oraz SWFC. Jego konstrukcja rozpoczęła się w 2008 r. a jej zakończenie zaplanowano na rok 2015. Inwestorem oraz wykonawcą jest Shanghai Tower Construction & Development Co., Ltd. reprezentująca trzy firmy: Shanghai Chengtou Corp., Luijiazui Finance & Trade Zone Development Co., Ltd., oraz Shanghai Construction Group. Wieżowiec zaprojektowało biuro architektoniczne Gensler. Koszt budowy to 2,2 mld $[1].

Po zbudowaniu wieżowiec będzie najwyższym w Chinach oraz drugim pod względem wysokości na świecie, niższym tylko od Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Bryła budynku składa się z 9 nałożonych na siebie, walcowatych budynków otoczonych podwójną fasadą. Pierwsza warstwa fasady otacza te budynki bezpośrednio się z nimi stykając, druga stanowi zewnętrzną fasadę całej budowli. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona zostanie przez dziewięć atriów[2].

Budynek został tak skonstruowany, aby zmniejszyć nacisk wywierany przez wiatr, umożliwić zbieranie deszczówki celem wykorzystania jej w systemach HVAC, oraz umożliwić generowanie energii przez turbiny wiatrowe. Właściciele budynku ubiegają się o certyfikację China Green Building Committee oraz U.S. Green Building Council[2].

170 000 z 576 000 m² powierzchni użytkowej znajduje się w podziemnych kondygnacjach. Znajdzie się tam 3-poziomowy parking podziemny, powierzchnie handlowe oraz połączenie z metrem. W budynku znajdą się przede wszystkim biura, a poza nimi obiekty handlowe, rozrywkowe oraz konferencyjne. W obiekcie znajdzie się również jeden z najwyżej położonych hoteli na świecie – Shanghai Tower J Hotel firmy Jin Jiang Hotels. W jego ofercie znajdzie się 258 pokoi zlokalizowanych na piętrach 84-110.[3] Na jednym z najwyższych pięter znajdzie się taras widokowy[2].

19

LEAVE YOUR COMMENT

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *